تدریس خصوصی تافل (TOEFL)

کلاس خصوصی تافل

همه چیز درباره آزمون تافل اینترنتی TOEFL IBT – تدریس خصوصی تافل


تافل مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language به معنای «آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی» می باشد. تافل يک آزمون جـامع زبان انگليسي برای غیرانگلیسی زبانان است که بـراي ورود به بيش از 7000 کالج و دانشگاه در ايالات متحده، کانادا و ديـگر بخش هـاي جهان، لازم است. همچنيـن خارجياني که داراي مشاغل حرفه اي مي باشند، بـراي ادامه فعاليت هاي حرفه اي خود در آمريکا و کانادا به تدریس خصوصی تافل و ارائه يک رتبه تافل نياز دارند. آزمون تافل (TOEFL) توسط سرويس سنجش تحصيلي (ETS) دانشگاه پرينستون (Princeton) برگزار مي شود. اين آزمون، مهارت در بخش هاي شنيداري، گفتاري، نوشتاري، و درک مطلب انگليسي را مورد سنجش قرار مي دهد. نمره کسب شده در اين آزمون جهت پذيرش در اين دانشگاه ها به مدت دو سال داراي اعتبار مي باشد.

این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر CBT «مبتنی بر کامپیوتر» و PBT «مبتنی بر کاغذ» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز بتدریج راه یافت. در این نوع آزمون شرکت‌کنندگان بایستی در تاریخ‌های مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوت‌هایی می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارت‌های زبانی را پوشش می‌دهد.
 • فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می‌باشد.
 • این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.
 • این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد.
 • یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر کاغذ مجاز است و انتخاب سوالات تقریبا به صورت تصادفی است.

بخش های مختلف آزمون تافل اینترتی

بخش درک مطلب (Reading):

بخش درک مطلب در تافل iBT خيلي با نسخه کامپيوتري آن (CBT) تفاوت ندارد. اين بخش از سه متن آکادميک تشکيل شده است که به دنبال هر کدام چندين پرسش مطرح مي‌شود. هر کدام از اين متن‌ها حدوداً از 650 تا 750 کلمه ساخته شده‌اند. نوع سؤالات نيز ترکيبي از نوع سؤالات موجود در تافل کامپيوتري (CBT) و انواع جديدتري از سؤالات است که در آن شرکت کنندگان بايد جدولي را پر کنند يا يک نتيجه‌گيري روايي را تکميل نمايند. به بخش درک مطلب (Reading) دو ويژگي اضافه شده که يکي فهرست لغات و ديگري يک گزينه تجديد نظر (review option) است. «فهرست لغات» به داوطلب اين امکان را مي‌دهد که معني کلمات کليدي موجود در متن را بيابد و با «گزينه تجديد نظر» (يا review option) مي‌تواند در پاسخ‌ها تجديد نظر کند.

بخش شنيداري (Listening):

بخش شنيداري آزمون تافل توانايي داوطلب را در درک مکالمات انگليسي- آن‌گونه که در آمريکاي شمالي صحبت مي‌شود- ارزيابي مي‌کند. بخش شنيداري آزمون تافل اينترنتي (iBT) هم خيلي با نسخه کامپيوتري آن (CBT) متفاوت نيست. اين بخش از دو مکالمه و چهار سخنراني درسي همراه با پرسش‌هاي متعدد تشکيل شده است.

بخش نوشتاري (Writing):

اين بخش از آزمون، توانايي داوطلب را در به کارگيري «نوشتن» جهت برقراري ارتباط در يک محيط دانشگاهي مورد سنجش قرار مي‌دهد. اين بخش خود به دو قسمت تقسيم مي‌شود:

قسمت تلفيقي (integrated) و قسمت مستقل (independent) که تايپ کردن هم براي هر دو قسمت ضروري است.

در قسمت تلفيقي داوطلب بايد در ابتدا متن کوتاهي را بخواند (250 تا 300 کلمه) و سپس به يک نطق مرتبط با متن گوش دهد. بعد از آن بايد با استفاده از اطلاعاتي که از متن و سخنراني به‌دست آورده‌ به يک پرسش پاسخ دهد. 20 دقيقه فرصت داده مي‌شود که داوطلب پاسخ خود را که بايد بين 150 تا 225 کلمه باشد، بنويسد. اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاري، مشابه بخش نوشتاري آزمون کامپيوتري تافل مي‌باشد؛ در این قسمت 20 دقيقه فرصت داده مي‌شود که انشاء کوتاهي در حدود 300 کلمه درباره يک موضوع خاص توسط داوطلب نوشته شود.

بخش گفتاري (Speaking):

اين بخش جديد از آزمون تافل داراي شش تکليف (task) مي‌باشد که دو تکليف آن به صورت مستقل (independent) و چهار تکلیف به صورت تلفيقي است. بخش گفتاري آزمون تافل داراي قسمت‌هاي زير است:

دو تکليف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولي و آزاد:

 • شرکت‌کنندگان بايد با استفاده از دانش و تجارب شخصي خود در مورد موضوع خاصی توضیح ‌دهند.

دو تکليف تلفيقي (integrated) بر اساس خواندن و شنيدن:

 • اين تکاليف شامل يک متن کوتاه و يک صحبت کوتاه مي‌باشد. شرکت کنندگان بايد اطلاعاتي را که از اين دو طريق به‌دست مي‌آورند، با هم تلفيق کرده و در پاسخ خود به‌کار گيرند.

دو تکليف تلفيقي بر اساس شنيدن يک سخنراني يا گفتگوي کوتاه:

 • شرکت کنندگان بايد نکات کليدي موجود در آنچه که مي‌شنوند را به‌طور خلاصه در پاسخ‌هايشان ارائه دهند.

مدت پاسخ‌گويي به هر کدام از تکاليف از 45 تا 60 ثانيه متغير مي‌باشد.

امتیازدهی آزمون

آزمون تافل اينترنتي امتيازي بين صفر و 120 دارد

امتياز هر بخش مطابق زير است:

 • (0 – 30) Reading
 • (0 – 30) Listening
 • (0 – 30) Speaking
 • (0 – 30) Writing

معمولا دانشگاه های مطرح دنیا، از متقاضیانی که خواستار ارائه مدرک زبان تافل هستند، نمره ۷۹ تا ۹۰ را درخواست می کنند. هر اندازه این نمره به عدد ۱۲۰ نزدیک تر باشد،‌ شانس قبولی داوطلب افزایش خواهد یافت.

در جداول زیر ارزش نمره کسب شده در امتحان و سطح متناسب با آن در استادارد اروپایی (CEFR) را مشاهده می نمایید.

نحوه ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون

ثبت نام در آزمون تافل بصورت اينترنتي و از طريق سايت موسسه ETS انجام مي شود. پرداخت هزينه ثبت نام به دو صورت اينترنتي (کارت هاي اعتباري بين المللي مانند VISA، MASTER و …) و شماره ووچر مي باشد.

لازم به ذکر است متقاضياني که به کارت هاي اعتباري MASTER و VISA دسترسي ندارند مي توانند از طريق سايت فروش ووچر سازمان سنجش، ،اقدام کنند. در اين سايت، وجه آزمون بصورت ريالي از کارت عابربانک متقاضي کسر مي شود و شماره اي 16 رقمي(ووچر) به داوطلب ارائه مي شود و داوطلب مي بايست تا قبل از اتمام اعتبار ووچر نسبت به ثبت نام در سايت موسسه ETS اقدام کرده و شيوه پرداخت ووچري را انتخاب و عدد مربوطه را در آن سايت وارد کند.

مساله مهمی که باید در زمان ثبت نام برای آزمون تافل به آن توجه کنید، درج کد موسسه یا دانشگاهیست که قصد دارید پس از شرکت در آزمون، کارنامه شما به طور رایگان به آن مرکز به عنوان بخشی از متریال اپلیکیشن شما ارسال شود. در صورتی که این کد را وارد نکنید یا به اشتباه وارد کنید، امکان ویرایش و تغییر آن پس ازثبت نام وجود ندارد. در صورتی که بخواهید کارنامه اضافی برای شما صادر و به دانشگاه مقصد ارسال شود، موسسه ETS مبلغی را بابت این خدمات از شما مطالبه خواهد کرد.

کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که از داوطلبان، مدرک تافل یا آیلتس را به عنوان بخشی از نیازمندی های پذیرش درخواست می کنند، دریافت کپی یا اسکن کارنامه را از متقاضی نمی پذیرند و باید مرکز ای تی سی‌، رونوشتی از کارنامه را مستقیما به نشانی دانشگاه مورد نظر شما ارسال کند.

البته در صورتی که شما برای رشته ای خاص در ترمی خاص برای دانشگاهی خاص apply کنید و موفق به اخذ پذیرش نشوید، نیازی به درخواست از ای تی اس برای صدور مجدد کارنامه تافل نیست و دانشگاه همین مدارک را برای ترم بعدی پذیرش استفاده خواهد کرد.

به هر حال، درج کد صحیح موسسه یا دانشگاهی که می خواهید اپلای کنید در زمان ثبت نام، حداقل ۱۰۰ دلار آمریکا برای شما صرفه جویی در پی خواهد داشت. برای همین، تلاش کنید پیش از ثبت نام برای آزمون تافل، فهرستی از دانشگاه هایی که قصد دارید در آن جا ادامه تحصیل بدهید را آماده کرده و پس از short list کردن نام موسسات، کد ۵ موسسه ای که احتمالا در آن جا مدارک تحصیلی را ارسال کنید، در بخش ثبت نام آزمون تافل وارد کنید.

نکات مهم و سخن پایانی راجب آزمون تافل اینترنتی IBT

برای آگاهی شرکت کنندگان محترم آزمون تافل مواردی گوشزد می شود تا مورد استفاده داوطلبان محترم قرار بگیرد:

 1. تافل اینترنتی با تافل کاغذی تفاوت محتوایی ندارد و تنها تفاوت،‌ شیوه برگزاری آزمون است. تقریبا در ایران، فقط ازمون اینترنتی برگزار می شود.
 2. اگر بین شرکت در آزمون تافل یا آیلتس شک دارید، ابتدا سعی کنید درک درستی از هر دو آزمون و الزامات شرکت در این آزمون ها بدست آورید. شناخت ساختار آزمون، شکل امتحان دادن،‌ اهداف هر دو آزمون و هم چنین تعامل با افرادی که در دو آزمون و تدریس خصوصی تافل شرکت کرده اند و تجربه دارند،‌ بستری برای شناخت بهتر این آزمون های بین المللی زبان انگلیسی در کشورمان است.
 3. اگر دوستی در خارج از کشور دارید که حساب ارزی در اختیار دارد، از وی بخواهید که هزینه ثبت نام تافل را برای شما پرداخت کند تا نیاز به پرداخت کارمزد به موسساتی که در این زمینه در ایران فعال هستند نشوید.
 4. تافل اینترنتی مانند آزمون GRE، علاوه بر مهارت های زبانی، نیازمند مهارت های کامپیوتری هم هست. چرا که این آزمون از داوطلب می خواهد که مهارت های مختلفی را که در آزمون بررسی می شود از طریق ابزارهای کامپیوتری دریافت و پس از تحلیل، به پرسش ها پاسخ دهد. شما باید بتوانید خیلی سریع با صفحه کلید کامپیوتر کار کنید و بنویسید و با جای حروف روی صفحه کلید آشنا باشید. هم چنین، در تدریس خصوصی تافل با انتقال مفاهیمی که در آزمون می شنوید برای پاسخ به پرسش های مختلف، آمادگی انتقال داشته باشید و این آمادگی را از طریق ماوس و صفحه کلید به صفحه نمایشگری که روبروی شما قرار دارد، منتقل کنید.
 5. بعضا مشاهده شده است که داوطلبانی با سطح زبانی مطلوب اما به واسطه مهارت ضعیف در استفاده از کامپیوتر، موفق به اخذ نمره خوب در آزمون تافل اینترنتی نشده اند. برای همین تلاش کنید این مهارت را در خانه و پیش از شرکت در آزمون ارتقا دهید.
 6. دانلود منابع مربوط به مهارت های مختلفی که در تافل از شما سوال خواهد شد،‌از طریق سایت های وب امکان پذیر است. این منابع را در آینده معرفی خواهیم کرد. حتی الامکان سعی کنید در محیط های شبیه ساز شده با آزمون اصلی تافل کار کنید تا همواره به این محیط آشنا شوید و در روز برگزاری آزمون با مشکلی مواجه نشوید. در تدریس خصوصی تافل چنین امکانی توسط اساتید ما برای شما فراهم خواهد گردید.
 7. بسیاری از دانشگاه ها دنیا برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، نمره تافل IBT حداقل ۷۹ را درخواست می کنند. یعنی شما باید در هر مهارت،‌ حداقل نمره ۲۰ از ۳۰ را کسب کنید. یعنی به ۷۰ درصد پرسش ها در هر مهارت خواندن، نوشتن، شنیداری و گفتاری، پاسخ صحیح بدهید.
 8. افرادی که قصد دارند به عنوان دستیار تحقیقاتی یک استاد در دانشگاه مقصد فعالیت کنند و بورس بگیرند، توصیه می شود که در بخش writing آزمون تافل IBT، نمره ۲۵ از ۳۰ کسب کنند.
 9. از افرادی که خواهان دستیار تدریسی یک استاد در دانشگاه مقصد هستند، انتظار می رود که در بخش SPEAKING آزمون تافل IBT نمره ۲۵ تا ۲۷ کسب کنند.
 10. هر اندازه در آزمون تافل اینترنتی بتوانید نمره ای بالاتر از ۹۰ کسب کنید، شانس دریافت بورس تحصیلی شما افزایش پیدا خواهد کرد. اگر چه این موضوع، نه شرط لازم هست و نه شرط کافی و پذیرش با بورس در یک دانشگاه،‌ توابع عوامل متغیر هست که باید در نظر داشته باشید.
 11. پرسش های آزمون تافل بر اساس استانداردهای زبان شناسی صورت می گیرد بنابراین، برای پاسخ بهتر به پرسش ها،‌سعی کنید با استانداردهای طراحی پرسش ها و شیوه های رد گزینه های نادرست در اسرع وقت آشنا شوید تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و نمره مورد دلخواه را بدست آورید.
 12. دامنه لغات در آزمون تافل اهمیت زیادی دارد. قبلا مقوله گرامر اهمیت زیادی داشت. اما اکنون،‌دایره لغات و درک مطلب،‌ جای آن را گرفته است. سعی کنید ضمن بهره مندی از تدریس خصوصی تافل از اپلیکیشن هایی که به معرفی لغات تافل می پردازند استفاده کنید و این نرم افزارها را از طریق سایت های به اشتراک گذاری نرم افزارهای تافل به رایگان دانلود کنید.
 13. بخش گفتاری آزمون تافل، به دلیل ان که بر خلاف آزمون آیلتس، ممتحنی ندارد، وضعیت متفاوتی دارد که باید با شرایط و شیوه برگزاری آن قبلا آشنا شوید.
 14. سرعت پاسخ گویی کامپیوتری شما به ۱۲۰ پرسش آزمون ظرف مدتی مشخص، نیازمند مهارت های زبانی و کامپیوتری به صورت توامان هست. روی این ۲ مهارت آزمون تافل اینترنتی کار کنید.
 15. این که حداقل نمره ها برای هر مهارت در آزمون تافل اینترنتی چقدر باید باشد را از مسئول پذیرش (admission officer) دانشگاه مقصد خود جویا شوید.

تافل تضمینی نداریم!!! مراقب موسسات و افراد سودجو باشید.

زبان آموزان و دانشجویان عزیز توجه داشته باشند که تنها تضمین قبولی آن ها استفاده از تجربه اساتید و تلاش در جهت محقق نمودن نمره مورد نیاز خود است. به هیج وجه فریب موسسات و افرادی که صحبت از تضمین نمره شما را میکنند نخورید! موفقیت شما در هر آزمون پیش رو تنها و تنها در گرو میزان زمان و مطالعه شماست که می توانید با تجربه شرکت در کلاس های تدریس خصوصی تافل ما به آن دست یابید.