نمرات آیلتس

withheld شدن نتایج آزمون آیلتس

ویتهلد شدن نمره آیلتس – IELTS Results Withheld


هنگامی که برگه چند صفحه ای با فونت بسیار ریز درخواست ثبت نام آیلتس را پر نموده و امضا می کنید، با برخی شرایط موافقت کرده اید که گاهی عجیب به نظر می‌رسند!

طبق چند بند از این قرارداد، آیلتس می‌تواند نمره‌های شما و طبعاً کارنامه شما را پس از سیزده روز قول داده شده، به شما ندهد و نگه دارد و به قول معروف نتایج شما withheld می شود.

این اتفاق میتواند:

الف: موردی و فردی باشد.
ب: جمعی و کلی برای یک یا چند سنتر اتفاق بیافتد.

توضیح: ممکن است موارد پایین اتفاق بیافتد و نمره هم withheld نشود. همه موارد زیر “احتمالی” هستند!

withheld: موارد فردی

۱- اگر در فاصله کوتاهی نمره شما شدیداً افزایش داشته باشد. مثلاً در فاصله دو هفته یا یک ماه “دو یا سه” نمره افزایش داشته باشید. در این صورت، مرکز IELTS با کنترل دوباره، امکان دارد از شما بخواهد مجدداً هر چهار مهارت یا یکی از آنها را امتحان بدهید یا اینکه از شما میخواهد با خط خودتان توضیح دهید که در این فاصله کوتاه چه اتفاقی افتاده است. پس از این، احتمالاً نمره شما بدون تغییر آزاد می‌شود. مگر اینکه IELTS متقاعد نشود که در این صورت امکان دارد هیچ نمره‌ای به شما داده نشود.

۲- تفاوت دست خط در اسکیل های سه گانه (ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ) که شائبه تقلب را بوجود بیاورد.

۳- متفاوت بودن نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد در اوراق ثبت نامی با مدارک ارائه شده.

withheld: موارد جمعی

۱- شائبه تقلب یا لو رفتن سوالات به صورت کلی و عمومی از سوی مسئولان یک مرکز IELTS

۲- تعداد “نامعقول و بسیار زیاد” افرادی که در مهارت های ریدینگ و لیسنینگ ۲ نمره یا بیشتر با مهارت های اسپیکینگ و رایتینگ فاصله دارند.

۳- دریافت گزارش در مورد تخلف، رشوه … از سوی نهاد های خاص نظارتی (سازمان بازرسی کل کشور، سازمان سنجش …) در مورد یک مرکز برگزار کننده آیلتس

۴- نظارت سالانه دوره‌ای و “Random” برای بالا بردن کیفیت از سوی سازمان مرکزی IELTS

توضیح دوباره: ممکن است تمام موارد بالا اتفاق بیافتند، اما نمرات withheld نشوند. اصولاً شاید سالی یک یا دو بار در هر مرکز چنین اتفاقی بیافتد و دلیل هم معمولاً دلیل شماره ۴ است.

به نظر می رسد، موارد گزارش شده اخیر در کشور ایران، در گروه چهارم قرار گیرد و مختص ایران هم نباشد. یک اقدام دوره‌ای کلی و عمومی در چند کشور (من جمله ایران) برای بالا بردن کیفیت.

کاری که شما میتوانید انجام دهید:

۱- صبر کردن برای آزاد شدن نمره ها

۲- امتحان مجدد (در صورت آزاد شدن نمره ها، شما می‌توانید نمرات بالاتر را ارائه نمایید.)

تکرار می شود: معمولا پس از چند هفته نمره ها بدون تغییر آزاد می شوند و شما کارنامه خود را تحویل می گیرید. در این فاصله، اگر عجله یا مهلت خاصی دارید، میتوانید از مرکز خود بخواهید ایمیلی به شما مبنی بر withheld شدن بدهد که شما به دانشگاه یا وزارت مهاجرت کشور مورد نظر خود بدهید و معمولاً همیشه این سازمانها قضیه را درک و همکاری می‌کنند.