تصحیح اسپیکینگ

سرویس اصلاح اسپیکینگ در راستای افزایش کیفیت اسپیکینگ داوطلب و بهبود نمره وی خواهد بود. شاید در نگاه اول بشود مهارت‌های ریدینگ و لیسنینگ را به‌صورت خودخوان بهبود بخشید، ولی حتماً باید رایتینگ و اسپیکینگ شما توسط یک فرد خبره بررسی شود و اشکالات آن گرفته شود. به همین دلیل و با توجه به نیاز اکثر داوطلبان محترم آزمون‌های بین‌المللی برای تقویت مهارت اسپیکینگ (Speaking) بر آن شدیم تا بصورت آنلاین (ویدئوچت) این خدمت را به زبان‌آموزان گرامی ارائه نماییم.

 • تصحیح توسط اساتیدی انجام می‌شود که چندین سال سابقه‌ی تدریس در این حوزه را دارند و با معیارهای نمره‌دهی کاملاً آشنایی دارند.
 • در تصحیح اسپیکینگ، اشکالات ساختاری، لغوی و تلفظ برطرف می‌شوند و استاد پیشنهاد‌هایی برای بهبود عملکردتان از نظر ساختار و محتوا ارائه می‌نماید.
 • در تصحیح اسپیکینگ علاوه بر موارد فوق، ابعاد مهم دیگری نیز هست که مورد ارزیابی و اصلاح قرار می‌گیرد و آن مرتبط بودن پاسخ و بسط دادن آن از طریق ارائه جزئیات و مثال و تجارب شخصی می‌باشد.
 • در انتهای اسپیکینگ که حدود 15 دقیقه به طول می‌انجامد، نمره تخمینی شما توسط استاد ارائه می‌گردد.
 • داوطلبانی که تمایل به داشتن برنامه تخصصی و منحصربه‌فرد برای افزایش نمره دارند، می‌توانند در صورت تمایل در دوره‌های فشرده بهبود نمره که تنها روی برطرف کردن نواقص اسپیکینگ تمرکز دارد شرکت کنند.

در ادامه برآنیم تا توضیحات مختصری راجب شکل آزمون و معیارهای نمره‌دهی بیان نماییم.

معرفی آزمون اسپیکینگ آیلتس

سنجش مهارت اسپیکینگ معمولا 7 روز قبل یا بعد از روز آزمون سه بخش لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ برگزار می‌شود. سنجش مهارت اسپیکینگ برای هر دو نوع آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال یکسان است و بر این اساس توضیحات ذیل مربوط به هر دو نوع آزمون آیلتس می‌باشد.

بخش اسپیکینگ که یک مصاحبه‌ی رو در رو بین ممتحن و آزمون‌دهنده است، بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد و برای جلوگیری از تضییع حق داوطلبان ضبط نیز می‌شود. ۳ بخش کلی در این مصاحبه وجود دارد که هر کدام الگوی خاصی را دنبال می‌کند و به منظور سنجش توانایی گفتاری داوطلبان به روش‌های مختلف طراحی شده‌اند.

در بخش اول، ممتحن خود را معرفی می‌کند و سپس اطلاعات شخصی آزمون‌دهنده را چک می‌کند و از  او سؤال‌های کلی در مورد موضوعات آشنایی چون خانواده، محل زندگی، کار، تحصیل، علایق و غیره می‌پرسد. این بخش بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

در بخش دوم، به آزمون‌دهنده یک موضوع که روی یک کارت نوشته شده است، داده شده و یک دقیقه زمان برای آمادگی داده می‌شود. سپس از او خواسته می‌شود تا به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در مورد آن صحبت کند. در کنار موضوع نوشته شده، این که چه ابعادی و نکاتی باید در موقع صحبت کردن بیان شود نیز ذکر شده است. همچنین به آزمون‌دهندگان یک مداد و یک تکه کاغذ نیز داده می‌شود تا در صورت نیاز در یک دقیقه زمان آمادگی یادداشت بردارند. بعد از اتمام ۲ دقیقه زمان، ممتحن، آزمون‌دهنده را متوقف می‌کند و یکی دو سؤال در مورد همان موضوع می‌پرسد. با احتساب زمان آمادگی، این بخش بین ۳ تا ۴ دقیقه طول می‌کشد.

و در نهایت بخش سوم، در واقع ادامه‌ی بخش دوم است چرا که ممتحن سؤالات دیگری در رابطه با موضوع بخش دوم می‌پرسد مانند درخواست توضیح و ارائه‌ی دلیل. این بخش یک نوع بحث در رابطه با موارد مطرح شده در بخش دوم است که مهارت داوطلب در استفاده از زبان رسمی (formal) را می‌سنجد. بخش سوم نیز بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

تصحیح اسپیکینگ


Part 1 Introduction and Interview

[This part of the test begins with the examiner introducing himself or herself and checking the candidate’s identification. It then continues as an interview.]

Let’s talk about your home town or village.

 • What kind of place is it?
 • What’s the most interesting part of your town/village?
 • What kind of jobs do the people in your town/village do?
 • Would you say it’s a good place to live? (Why?)

Let’s move on to talk about accommodation.

 • Tell me about the kind of accommodation you live in?
 • How long have you lived there?
 • What do you like about living there?
 • What sort of accommodation would you most like to live in?

Part 2 – Individual long turn

Candidate Task Card

You will have to talk about the topic for 1 to 2 minutes.You have one minute to think about what you’re going to say. You can make some notes to help you if you wish.

Describe something you own which is very important to you.
You should say:
 • where you got it from
 • how long you have had it
 • what you use it for

and explain why it is important to you.

Rounding off questions

 • Is it valuable in terms of money?
 • Would it be easy to replace?

Part 3 – Two-way discussion

Let’s consider first of all how people’s values have changed.

 • What kind of things give status to people in your country?
 • Have things changed since your parents’ time?

Finally, let’s talk about the role of advertising.

 • Do you think advertising influences what people buy?
در پایان، لازم به ذکر است که در تصحیح اسپیکینگ آیلتس موارد زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت:
Fluency and Coherence Lexical Resources Grammatical Range and Accuracy Pronunciation
سلیس و روان بودن و انسجام بین بخش‌های مختلف گفتار از مواردی است که در تصحیح به آن توجه می‌شود؛ این‌که تا چه حد داوطلب قادر به بیان نظرات خود در سرعتی معمول و بدون مکث زیاد است از اهمیت برخوردار است. هم‌چنین مرتبط کردن بخش‌های گفتاری با استفاده از کلمات ربط و غیره نیز نشان از انسجام گفتار دارد. دامنه و تنوع لغات مورد استفاده در گفتار، دیگر معیار تصحیح اسپیکینگ است؛ برای مثال، این که افراد لغات را تا چه حد درست و با استفاده از کالوکیشن‌های مناسب به کار می‌برند و این که در صورتی که لغتی را بلد نیستند تا چه حد می‌توانند از موارد جایگزین استفاده کنند، مورد توجه قرار می‌گیرد. ساختارهای گرامری صحیح و متنوع نیز از معیارهای تصحیح اسپیکینگ است. داوطلبان باید در کاربرد درست ساختارها دقت کافی را به عمل بیاورند. معیار آخر مربوط به تلفظ درست و واضح کلمات و به گونه‌ای است که در فهم گفتار خللی وارد نکند. باید توجه داشت منظور از تلفظ درست و واضح به هیچ وجه داشتن تلفظی مانند تلفط یک فرد نیتیو نیست. در واقع، معیار تلفظ قابل فهم بودن، روشن و واضح بودن و درست بودن آن است.

لازم به توضیح است که ممتحنین برای هر یک از موارد ذکر شده نمره‌ای از ۱ تا ۹ به اسپیکینگ داوطلب داده و سپس میانگین آن را محاسبه می‌کنند. نمره‌ی به دست آمده به عنوان نمره‌ی کل اسپیکینگ محسوب می‌شود. از آنجا که هر چهار معیار ذکر شده از اهمیت مساوی برخوردار است، توصیه می‌شود داوطلبین بر تقویت همه‌ی آن‌ها توجه و تمرین لازم را داشته باشند.

تصحیح اسپیکینگ فقط مختص آزمون آیلتس نبوده و برای تمامی آزمون‌های درخواستی داوطلبین از قبیل تافل، آزمون‌های کمبریج و … قابل انجام است.